• חיפוש כללי
  • עסקים
  • אירועים
  • בלוגים

רשלנות רפואית – תביעות

כיצד מאובחנות תביעות רשלנות רפואית וכיצד מובאות עדויות בתביעות אלה?

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות שכיחות יחסית, המופנות כלפי רופאים ומוסדות רפואיים בעקבות שגיאות או מחדלים שנעשו וגרמו לפגיעה, להרעה, או למצוקה רפואית אצל מטופל. רשלנות רפואית כוללת מצבים של אי גילוי מידע, של אי אבחון מחלה או ליקוי במועד, אי קבלת הסכמה לטיפול מסוים, ומגיע אף למצבים של מוות ברשלנות ובמקרים קיצוניים – הריגה.

כמה מילים על חוק טיפול רפואי נאות

חוק זכויות החולה מכתיב את דינו של טיפול רפואי נאות, על פיו זכאי כל מטופל לקבל את הטיפול הרפואי לו הוא זכאי, תוך שמירה על יחס חם ואנושיות הצוות המטפל בו. מטרתו של חוק זה היא להבטיח למטופלים יחס הולם ומכבד, גם כשהם שרויים במצבי חוסר אונים וחווים מבוכה בשל המצב הגופני בו הם מצויים. עם זאת, לעיתים מתקשים בתי החולים להעניק את היחס הרפואי הנאות, או אז יכולים להיגרם מקרי רשלנות רפואית בהם דן מאמר זה.

כיצד מאובחנת רשלנות רפואית על ידי בתי המשפט?

“רופאים הם בסך הכל בני אדם” – אימרה זו יש בה מין הרשות לרופאים לטעות או לשגות, אולם בניגוד לכל מקצוע אחר, שגיאה של רופא עשויה להביא להחמרה אצל מטופל, שכן הרופא עוסק בנושאים של חיים ומוות, ולפיכך מרווח הטעות המותר לו – קטן באופן משמעותי מבכל מקצוע אחר.

על מנת לפסוק, האם נבעה התנהגותו של רופא מטעות או שמדובר ברשלנות של ממש, יבדוק בית המשפט האם נהג הרופא בהתאם לפרקטיקה המקובלת בספרות הרפואית בהינתן לו נתוני האירוע. במידה והתשובה היא שלילית, כלומר הרופא נהג בניגוד למצופה ממנו, הרי שיש פה עילה לתביעת רשלנות רפואית, שסופה עשוי להיות בפסיקת פיצויים למטופל בעבור הנזק הגופני שנגרם לו. אולם אם משתכנע בית המשפט, כי הרופא נהג כפי שהיה אמור לנהוג וכי מדובר בטעות שאינה רשלנות, הרי שלא יואשם הרופא, ולרוב יפסקו לתובע פיצויים בגין עוגמת נפש בלבד.

עדויות של מומחי רפואה במהלך תביעות רשלנות רפואית

נטל ההוכחה במהלך תביעות רשלנות רפואית מוטל על התובע, הנדרש להוכיח כי הנזק שנגרם לו נבע מרשלנות גרידא של הצוות הרפואי שטיפל בו. אחד מגורמי המפתח המשמשים בעת תביעות רשלנות רפואית היא מומחים רפואיים המעידים מטעם ההגנה והתביעה, ומנסים כל אחד בדרכו להוכיח (או להזים) כי הנזק הרפואי שנגרם למגיש התביעה נגרם בשל רשלנות רפואית. הבעיה מתחילה כשמרבית המקרים קיים פער משמעותי בין העדויות של שני הצדדים, או במילים אחרות – הצד התובע יציג בדרך כלל את החולה כאדם שאינו יכול לתפקד או לעבוד בשל הפגיעה שנגרמה לו, בעוד הצד הנתבע יציג אותו כאדם בריא המסוגל לעשות הכל. במקרים אלה, ימנה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו, המשמש ככלי אובייקטיבי שיתן עדות אמת בקשר למצבו הרפואי של התובע ולנסיבות בהן אירעה הפגיעה.

חשוב לדעת כי יש מקרים של רשלנות רפואית גם בטיפולים קוסמטיים כמו שאיבת שומן או ניתוח אף


נגישות