• חיפוש כללי
  • עסקים
  • אירועים
  • בלוגים

עיטוף תינוק

עיטוף תינוק

בשנה האחרונה ניתן לראות יותר ויותר הורים אשר מחליטים לבצע עיטוף לתינוקם וזאת על מנת להרגיע ולהקל על תינוק בן יומו אשר רק נולד. יש לקחת בחשבון כי תינוק אשר רק נולד מגיע אל עולם חדש מלא ומלא גירויים אליהם הוא צריך להסתגל. אם אתם מתבוננים על התינוק שלכם וחשים כי הוא בוכה ללא סיבה מיוחדת ושפת הגוף שלו מראה כי הוא אינו חש בנוח וזאת למרות שהרופא טוען כי הכל בסדר איתו, הגיע הזמן לבצע עיטוף תינוק. ניתן לבצע פעולה זו מהיום בו התינוק מגיח לאוויר העולם ועד שהוא בן 4 חודשים.

מהו עיטוף תינוק?

שיטת עיטוף תינוק היא שיטה המיועדת להרגעת תינוק בן יומו על ידי כך שאתם מעניקים לו תחושה דומה לזאת שהייתה לו ברחם. כאן כל שנדרש מכם לעשות הוא לעטוף אותו בשמיכה רכה על ידי גלגול השמיכה סביבו מספר פעמים , דבר אשר יאפשר לו לחוש מוגן כאילו הוא עדיין נמצא ברחם.

ד”ר הרווי קרפ טוען כי רוב התינוקות מגיעים אל העולם במצב בו הם אינם בשלים מספיק לחיות מחוץ לרחם, מכיוון שאין אנו יכולים לשלוט בזמן היציאה שלו מהרחם כל מה שאנחנו יכולים לעשות הוא לספק לו תנאים מסוימים אשר אותם הוא חווה ברחם. השיטה עצמה הומצאה בתרבויות בהן נהוג היה להרחיק את התינוק מהאם בשלב מוקדם מאוד של חייו והעיטוף שלו היווה אלטרנטיבה לחיבוקה של האם. במשך הזמן היתרונות של שיטה זו הביאו לכך שגם תרבות המערב אימצה אותה.

היתרונות של העיטוף

הפחתת גירויים סביבתיים- פעולת העיטוף גורמת להפחתת גירויים סביבתיים אצל התינוק. כמעט כל תינוק אשר חווה עייפות מגיב בהזזה בלתי רצונית של הגפיים. עטיפת התינוק בשמיכה רכה תרסן את תנועתיות היתר של הגפיים, תרגיע אותה ותגרום לתינוק להירדם בקלות.

  • זמן שינה ארוך יותר – תינוקות בני יומם נוטים לישון רוב היום. פעולת עיטוף תגרום תאריך את זמן השינה של התינוק, שכן גם אם הוא יתעורר הוא יחוש בטוח להירדם שוב באופן מיידי.
  • מוות בעריסה – היא תופעה אשר מפחידה כל הורה. עיטוף הדוק יקל עליו לישון על הגב וכך גם יפחית את הסיכוי של מוות בעריסה.
  • גבולות – כאשר התינוק שוהה ברחם הוא חש את הגבולות של הרחם ואינו יכול לזוז במידה רבה. עיטופו של התינוק יגרום לכך שהתינוק יחוש את הגבולות של גופו. דבר אשר מוכר לו וירגיע אותו.

שלבי הביצוע

הורים רבים נרתעים לבצע פעולות מסוימות בתינוק בן יומו, ביניהן עיטופו של התינוק. פעמים רבות הם מפחדים שמא הם יהדקו את השמיכה יותר מדי. להלן, הקיפול צריך להתבצע כך: יש להניח את השמיכה בצורת מעוין, לשים עליה את התינוק ולהתחיל לקפל כל קצה מעל התינוק וסביבו. לאחר סיימתם יש לתחוב את כל הקצוות שנותרו אל תוך הקיפול. חשוב לא לכסות את ראשו של התינוק ושהשמיכה לא תיגע בפיו.

השמיכה אמנם צריכה להיות הדוקה אך לא לוחצת. בנוסף, הקפידו להשתמש בשמיכת כותנה ולוודא שהתינוק לובש רק שכבה אחת קלילה של ביגוד. יש לבצע עיטוף זה בשעה בו התינוק חסר שקט ולא להשאיר את התינוק כך במשך כל שעות היום.


נגישות