• חיפוש כללי
  • עסקים
  • אירועים
  • בלוגים

מה זה המנגיומה?

במילון המונחים הרפואי המנגיומה היא נגע מולד שכיח של כלי הדם. רוב המנגיומות שפירות ולרוב אין צורך רפואי לטפל בהם, אלא אם חל שינוי קיצוני המשפיע בריאותו או תפקודו של אותו אדם, כמו למשל עיוותים מסוימים. למרות שעולם הרפואה אינו חש צורך לטפל בתופעה זו, אנשים רבים פונים אל מכוני אסתטיקה ורופאים שונים בבקשה לפתור מצב זה.

המנגיומה אצל ילדים

גידולים שפירים אלו שכיחים אצל תינוקות שרק נולדו וילדים עד גילאי השנה שנתיים. רוב הגידולים ממוקמים באזור של הצוואר וכן על הראש ומחקרים שנערכו הראו כי התופעה שכיחה יותר אצל בנות ובפגים וכן ניתן לאתר את התופעה כבר בלידה או בשבועות הראשונים שלאחריה.

סוגים שונים ומראה שונה

הסיווג של סוג המנגיומה נעשה בדרך כלל בהתאם לעומקו של הגידול והסוגים השונים מסווגים בשמות הבאים:

שטחית- לרוב נראית כמו תות אדום ולכן היא זכתה למינוח הלועזי strawberry hamengioma . רוב הנגעים משתייכים לסוג השטחי.
שטחית עמוקה- כאן מדובר על המנגיומה המשלבת בין גידול שטחי לעמוק.
עמוקה- כאן אין שום נגיעה חיצונית, הנגע הוא בתוך העור וצבעו כחלחל סגול.
המראה של נגעים אלו משתנה בהתאם למיקום שלהם, לעומק ולגודל. פעמים רבות הצבע שלהם משתנה במהלך השנים וכן העומק והגודל. ישנם מצבים בהם גידול זה מופיע בכבד או בדרכי הנשימה (במצבים אלו הרופאים בדרך כלל מבצעים פרוצדורה ניתוחית ומוציאים אותו).

דרכי טיפול ומעקב

גלגל העין- במקרה בו הנגע ממוקם בגלגל בעין הרופאים מקפידים לבצע מעקב קפדני ובדיקות הדמיה שונות על מנת לוודא שהנגע לא מפעיל ללחץ מסוים על העין אשר יכול להוביל למצב של פגיעה בעצב, פזילה ושינויים בראייה.
דרכי נשימה- כאן הרופאים אינם לוקחים סיכון ומוציאים את המנגיומה ברגע שהם מאתרים את הגידול. כאן אף איש רפואה אינו רוצה שייווצר מצב בו תינוק בן מספר חודשים יסבול מחוסר יכולת לנשום משום שהגידול גרם למעבר צר של אוויר.
גב- פעמים רבות כאשר מופיעה המנגיומה באזור הגב היא יכולה להצביע על בעיה הקשורה אל העצבים בעמוד השדרה או עמוד השדרה עצמו ולכן הרופאים מבצעים את כל הבדיקות הדרושות על מנת לשלול בעיה בגב.

האסתטיות נפגמת

המנגיומה חיצונית אשר מופיעה באזור הפנים, הראש, הצוואר וכל חלק אחר אשר חשוף לעיני אנשים אחרים, גורמת לאנשים רבים הסובלים ממנה לתור אחר פתרונות שונים, שכן מדובר בבעיה אשר פוגמת באסתטיות החיצונית של כל אדם. בנוסף, ישנן פעמים בהן חלה נסיגה של הנגע, אך הנסיגה עצמה משאירה צלקת.

נכון לשנת 2012 הפתרון המתקדם ביותר לבעיה אסתטית זו הוא על ידי טיפול על ידי קרן לייזר אשר משפרת את המראה של הנגע ומעכבת את גידולו.


נגישות