• חיפוש כללי
  • עסקים
  • אירועים
  • בלוגים

טיפול לגזזת

גזזת היא מחלת עור פטרייתית ועלולה להופיע על כל שטח העור, הקרקפת, ואף על הציפורניים ומתחתן. גזזת מתבטאת בגירוד אדמומי בעור ופצעונים מטרידים, התסמין הבולט ביותר של גזזת המפריד אותה ממחלות עור אחרות, הם הכתמים דמויי הטבעת בגוונים של אדום. כתמי אילו עשויים גם להפוך ליובש בעור ומראה של קשקשים. גזזת היא מחלה מדבקת מאוד, שיכול לעבור בקלות מעור חולה לעור בריא, הן על גוף החולה עצמו והן במעבר מאדם נגוע לאדם בריא. לעתים ניתן אף להעביר גזזת דרך חלקי לבוש. כמו כן, חיות בית עשויות להידבק בפטריות גזזת, בעיקר אם הן משוטטות החוץ ובאות במגע עם חיות עזובות ולהעביר גזזת לבעליהם.

טיפול בגזזת בימינו

גזזת מוכרת בישראל בעיקר מהעליות של ראשית המדינה. עד עוד לא היה מיגע תרופתי על הנושא וחולי גזזת טופלו בקרני רנטגן. אומנם,טיפול זה העלים לחלוטין כל תסמין של גזזת, אבל עם הזמן הסתבר כטיפול מזיק ביותר. הקרנות הרנטגן גרמו לחולים, במהלך השנים, שינויים במבנה התא והתגלו אצלם גידולים סרטניים או שפירים בגילאים מאוחרים יותר. המדינה הכירה בטיפולים האלו בשלב מאוחר יותר, עד כדי קביעת חוק לנפגעי טיפולי גזזת שסבלו מגידולים מאוחר יותר. כיום מוכרים טיפולים תרופתיים, בכדורים או משחות, והם יעילים ביותר לנדבקים חדשים בגזזת ואין יותר צורך להסתכן בטיפולי הקרנות. אם כי, כאשר אדם לוקה בגזזת, גם בתקופת הטיפולים, הוא עדיין עשוי להדביק אחרים ולכן יש לנקוט במשנה זהירות.

טיפול טבעי בפטריית גזזת

כיום, יש יותר ויותר רופאי עור שמכירים בחשיבות הטיפול הטבעי ותזונה נכונה. אומנם, כל הטיפולים האלו אינם מומלצים במקום טיפול תרופתי, אך בהחלט יכולים לזרז החלמה ולמנוע הישנות של מקרי גזזת וכן להקל על תופעות הלוואי של התרופות. טיפול חיצוני על העור בשמנים אנטי פטרייתיים כמו שמן העץ התה ושמן לבנדר יכולים בהחלט לסייע ולעזור למנוע את תחושת הגירוד. שמן עץ התה הוא מאוד דומיננטי ולכן יש להשתמש בו רק כאשר הוא מדולל. היות ושמנוניות יתר עשויה לעכב ריפוי, רצוי לא לדלל אותו עם שמן בסיס, אלא במים מורתחים עם עלי הדסים שיעזרו למנוע צלקות.

תוספי מזון ומניעת התפתחות גזזת

היות וגזזת עשויה לגרום לבעיות נוספות, כמו האצת מקרי קטרקט קיימים, חשוב מאוד לטפל בה מידית ולמנוע התפתחות חוזרת. תוספי מזון כמו ויטמין A וויטמין E , יכולים בהחלט לסייע בעיקר כאשר יש החמרה של בעיות עיניים. אולם אין לקחת ויטמין A ללא התייעצות עם רופא מוסמך, כיוון שמדובר בתוסף תזונה שעשוי לגרום לנזק בכמויות גדולות. כמו כן, הפטרייה הגורמת להתפתחות גזזת, מתפתחת בעיקר בתנאים של חום ולחות. לכן, בעיקר אם כבר נדבקתם במחלה, הקפידו על יבוש יסודי של אזורים בגוף כגון אצבעות הרגליים ובתי השחי וכך תמנעו מהחמרה.


נגישות