• חיפוש כללי
  • עסקים
  • אירועים
  • בלוגים

אשטנגה יוגה

אשטנגה יוגה

שיטת אשטנגה יוגה היא השיטה המובילה בקרב אלו אשר בחרו ביוגה כדרך חיים. שמה המלא של שיטת אשטנגה יוגה הוא אשטנגה ויניאסה יוגה, ומקורה בתרבות היוגית ההודית עתיקת היומין ופרי פיתוחו של פאטאבי ג’ויס, אשר ביצע מספר שינויים מהותיים ביוגה הקונבנציונאלית אל שיטת אשטנגה יוגה המשמשת יותר ויותר מאמינים ברחבי העולם כולו. משמעות השם האמצעי של שיטת אשטנגה יוגה – ויניאסה, מושתת על הקשר שבין תנוחות היוגה המסורתיות, המתבססת על אומנות יוגה אחרת בשם פראניאמה.

מה היא אשטנגה יוגה

למעשה, היוגה כדרך חיים היא סדרת תרגילים בסיסיים המבוססים על תנוחות גוף בהן נעמדים לאורך זמן ממושך תוך שמירה על נשימות רציפות במטרה להגיע למיזוג הגוף והנפש. יוגה, משמעותה מיזוג, משתמשת בתנוחות שונות של הגוף המביאות את המתרגלים לסף כאב גבוה במיוחד בעיקר בתחילת הדרך, עימו על המתרגלים להתמודד כחלק מההליך הסגפני אך מיטיב הנהוג בקרב מתעמלי אשטנגה יוגה ויוגה בכלל. סדרת התנוחות הראשונה המאפיינת את אשטנגה יוגה מתחילה בכפיפות לפנים, כאשר מטרתן של סדרת תרגילים אלו להביא את המתרגל לאיזון מושלם ובנייה מחדש של מבנה הגוף. כמו כן סדרת תרגילים זו של אשטנגה יוגה ידועה כמחזקת באנדות.

סדרת התרגילים השנייה עליה מבססת את פעילות אשטנגה יוגה, מורכבת משילוב של כפיפות לאחור ולפנים, ומטרתה לחזק את התיעול האנרגטי בגוף. על ידי שהייה בכל תנוחה תוך שמירה על שיטתיות הנשימה, מתאפשר למתרגלים סדרת תנוחות אלו של אשטנגה יוגה להגיע למחוזות מחזקים ומחשלים בגוף ובנפש כאחד.

ניתן לומר, כי סדרות תרגילים ותנוחות בסיסיות אלו של אשטנגה יוגה הן סדרות התרגילים הפופולאריות ביותר, והמתעמלים בסגנון אשטנגה יוגה לרוב מסוגלים להגיע לפעילות נכונה רק בשתי סדרות אלו. סדרות התרגילים והתנוחות הבאות מביתה של אשטנגה יוגה הן סדרות קשות ביותר, בהן משולבים תרגילי גמישות ותרגילי כוח רבי עוצמה.

הקביעה של אשטנגה יוגה פוסקת כי לא בעיקר קצב ההתקדמות בתרגילי אשטנגה יוגה ובסדרות השונות היא הקובעת את איזון הנפש, אלא ההתמדה, ולאחר שתלמיד או מתעמל ימשיך בדרות הראשונות של אשטנגה יוגה בהתמדה, יוכל בקלות יחסית לעמוד בדרישותיהן התובעניות והנוקשות של ההסדרות הבאות בתרגילי אשטנגה יוגה.

אשטנגה יוגה – דרך חיים משחררת

לסיכום, אימוץ סדרות תרגילי היסוד של אשטנגה יוגה כדרך חיים, מאפשרת הגעה אופטימאלית לאיזון הגוף והנפש. בכדי להיחשב מתרגל אשטנגה יוגה אשר אכן אימץ אשטנגה יוגה כדרך חיים, יש צורך בהתמדה בביצוע התרגילים. התמדה, פירושה ביצוע נכון ומדויק של תרגילי אשטנגה יוגה לאורך שנים, מבלי לפספס ביצוע התרגילים אף יום אחד בלבד במהלך השנה. רק לאחר ביצוע בהתמדה של תרגילי אשטנגה יוגה לאורך שנים, יוכלו המתרגלים להתקדם לסדרות המתקדמות, ולהגיע לאיזון אנרגטי מושלם בין הגוף והנפש.


נגישות